Skóra garbowana roślinnie

Skóra garbowana roślinnie

Co to jest skóra garbowana roślinnie i dlaczego jest lepsza niż inne rodzaje skóry?

W tym artykule postaram się w prosty sposób wyjaśnić czym jest skóra garbowana roślinnie, jak się ją wytwarza i jakie ma właściwości. Po drodze wyjaśnię też skrótowo na czym polega proces garbowania, jakie są inne rodzaje skór i jak wypadają w porównaniu do skóry garbowanej roślinnie.


Co to jest garbowanie skóry?


Garbowanie to proces zabezpieczenia surowej skóry przed procesami gnilnymi. W języku angielskim jest to łatwiejsze do zrozumienia: garbowanie to “tanning”, surowa skóra to “hide” a skóra wygarbowana to “leather”. Znanych jest kilka sposobów garbowania skóry. Dwa najpopularniejsze z tych sposobów to garbowanie roślinne (ang. “vegetable tanning”) oraz skóry garbowane chromowo.

Garbowanie roślinne


Garbowanie roślinne to stara metoda stosowana i udoskonalana od tysięcy lat. Polega na moczeniu skóry w wywarze z kory dębowej, wierzbowej lub brzozowej. Kora tych drzew zawiera taninę - substancję, która zatrzymuje procesy gnilne w skórze i nadaje jej trwałość. Proces garbowania roślinnego jest bardzo długotrwały i wymaga wykwalifikowanych specjalistów. Jest to bardziej rzemiosło niż produkcja przemysłowa. Przygotowanie skóry w tej technologii może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od grubości skóry i gatunku drzewa, z którego pochodzi kora.

Garbowanie Chromowe


Garbowanie chromowe to proces, w którym skóry poddawane są działaniu substancji chemicznych na bazie chromu w wyniku czego zatrzymują się ich procesy gnilne. Jest to proces przemysłowy a nie rzemiosło. Garbarnie chromowe stanowią często część cyklu technologicznego w ubojniach. Proces garbowania chromowego jest znacznie szybszy niż to ma miejsce w wypadku garbowania roślinnego i trwa od jednego do kilku dni. Dzięki szybkości w obróbce i łatwej obsłudze procesu skóry garbowane chromowo są znacznie tańsze od skór garbowanych roślinnie. Dlatego też jeżeli trafiasz na dowolny produkt ze skóry w obrocie handlowym, niezależnie od tego, czy jest to but, portfel czy odzież - najprawdopodobniej masz do czynienia ze skórą garbowaną chromowo.

Cechy skóry garbowanej roślinnie


Każdy rodzaj skóry ma swoje cechy szczególne a to czy uznasz je za zalety czy też za wady zależy od twoich prywatnych kryteriów. Poniżej wypisałem to to moim zdaniem większość użytkowników produktów skórzanych uzna za plusy i minusy skór garbowanych roślinnie. Przyznam się tutaj, że jestem miłośnikiem tego materiału i mogę nie być do końca obiektywny.
Zalety
W wyniku nagromadzonej przez stulecia wiedzy i doświadczenia skóra garbowana roślinnie to produkt wysokiej klasy o właściwościach, których próżno szukać u skór garbowanych chromowo. Jej wyrazisty wygląd w połączeniu z niezrównaną wytrzymałością sprawia, że przedmioty z niej wykonane charakteryzują się nie tylko wysokim poziomem estetyki ale również trwałością. Najkorzystniejszą z punktu widzenia użytkownika cechą jest jednak to, że z czasem wyrabia się na niej patyna - rodzaj warstwy ochronnej, która chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Do tego skóry garbowane roślinnie mają znacznie większą oddychalność niż skóry garbowane chromowo - co ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania w przypadku obuwia i odzieży. Dodatkowo ten typ skóry z czasem dopasowuje się do właściciela przez co produkty z niego wykonane są bardzo wygodne.

Z uwagi na fakt, że do garbowania roślinnego używa się tylko naturalnych składników wygląd gotowego produktu nosi znamiona głębi kolorystycznej (zwłaszcza jeżeli chodzi o brązy, beże, żółcie i czerwienie). Poza tym wyraźnie widać wzór naturalnych włókien skóry co dodaje jej charakteru i sprawia, że każdy kawałek jest na swój sposób wyjątkowy a dwa przedmioty wykonane według tego samego szablonu i tak będą unikatowe.

Najczęstsze zastosowania skóry garbowanej roślinnie to przedmioty z wyższej półki jakościowej i cenowej - tak zwane produkty high-end. Surowiec ten znajdziemy także wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z rzemiosłem. Będą to więc paski, portfele, torby, torebki, ozdoby, obuwie a także siodła, kabury na broń, pochwy do noży, pokrowce do siekier, fartuchy kowalskie, organizery na profesjonalne narzędzia oraz dodatki do produktów ze skóry garbowanej chromowo.

Jeżeli chodzi o obuwie i dodatki do produktów z tańszych skór to trzeba wspomnieć, że skórę garbowaną roślinnie, w przeciwieństwie do jej tańszych odpowiedników, da się łatwo tłoczyć, czyli odciskać na niej wzory. Dlatego też jeżeli producent dajmy na to torebek ze skóry garbowanej chromowo chce na nich umieścić swoje logo to albo wszywa na nich kawałek skóry garbowanej roślinnie albo kawałek metalu z grawerem. Wiesz już przynajmniej co oznaczają poszczególne dodatki. CO do butów, to często jest tak, że cholewka, język i nosek, czyli najbardziej narażone na zużycie elementy, są z lepszej skóry a boki z tej tańszej.


Wady


Na pierwszym miejscu mógłbym napisać, że skóra garbowana roślinnie jest droga. Można też jednak powiedzieć, że jej cena jest wysoka, ale za ceną idzie jakość. Kolejna sprawa to konserwacja. Skóry roślinne wymagają opieki. Chodzi tu nie tylko o unikanie przemoczenia (mogą się od tego odkształcić) ale też o cykliczne czyszczenie (najlepiej szczotką z naturalnym włosiem) i nacieranie ich olejami, woskiem do skór lub odżywkami. Dla większości użytkowników skórzanych butów jest to raczej oczywiste. Należy jednak pamiętać, że paski, torby, pochwy na noże i inne skórzane przedmioty wymagają nie mniejszej uwagi niż buty. Dla kogoś może to być wada. Dal mnie to raczej ceremonia, gdy raz w miesiącu czyszczę i nacieram różnymi specyfikami moje skórzane akcesoria;)


Podsumowanie


Choć cena skóry garbowanej roślinnie jest wysoka w porównaniu do innych gatunków tego surowca to należy pamiętać, że posiada ona liczne pożądane przez użytkowników cechy. Za ceną w tym wypadku zdecydowanie idzie jakość. Jest to też forma klasyki estetycznej, która od tysięcy lat nie wychodzi z mody.