Poznaj niezawodne triki! Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie. cz.2

Poznaj niezawodne triki! Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie. cz.2

Korekta pierwszego wrażenia zazwyczaj jest niemożliwa, dlatego warto poznać kilka trików, dzięki którym będziesz w stanie zapunktować już na początku znajomości – odpowiednia postawa, uśmiech, schludny ubiór, a nawet dobór eleganckich dodatków takich jak torebki damskie pozwolą Ci dobrze zaprezentować się podczas pierwszego spotkania. 

 

Nienaganna aparycja

Na początku to jak wyglądasz, jest ważniejsze, niż to co wiesz.

Największy wpływ na pierwsze wrażenie ma aparycja – to jak się zaprezentujesz, często jest ważniejsze, niż twoja wiedza i umiejętności – jeżeli twoja postawa i wygląd nie wzbudzą zaufania, nawet najmądrzejsze słowa stracą na sile. 

Schludny, elegancki ubiór, idealnie dopasowany do okoliczności wiele mówi o statusie, uporządkowaniu i wiarygodności. Twoje ubranie powinno być czyste, wyprasowane i nienagannie zestawione. Postaw na prostotę, stonowane kolory i skup się na dodatkach – elegancka teczka na dokumenty, czy dobrej jakości torebki damskie powiedzą o tobie więcej, niż wyszukany strój. 

Diabeł tkwi w szczegółach – to właśnie dlatego nie można ignorować roli dodatków podczas budowania pozytywnego wizerunku. Dobierz akcesoria z głową i nie przesadzaj – ekstrawaganckie hity z wybiegów i dodatki w intensywnych kolorach być może są zgodne z trendami, ale zbyt rzucają się w oczy.

Jeżeli w ciągu pierwszych sekund chcesz zostać potraktowana jako osoba kompetentna i z dobrym gustem, wybierz subtelniejsze, lecz bardziej dopracowane akcesoria. Ekskluzywna torba skórzana, dobry zegarek, delikatna złota biżuteria – droższe, lepszej jakości dodatki świadczą o prestiżu i sugerują, że rozmówca ma władzę i wpływy. 

Idealna postawa

Komunikacja niewerbalna może dużo o tobie powiedzieć. 

Dobra prezencja to nie tylko ubiór, ale też odpowiednia postawa, mimika twarzy i ton głosu. Sposób, w jaki układasz ręce, zwracasz się do rozmówcy czy gestykulujesz, pozwala drugiej osobie oszacować, czy wzbudzasz szacunek, jesteś pewna siebie i przyjaźnie nastawiona. Komunikacja niewerbalna jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na budowę wizerunku. 

Podczas rozmowy pokaż otwartą postawę, która świadczy o pewności siebie. Utrzymuj wyprostowaną sylwetkę, nie garb się i miej kontrolę nad tym, co robisz z rękoma – nie krzyżuj ich, nie łap się za szyję, nie zaciskaj pięści. Te pozornie niewinne gesty mogą sugerować, że jesteś zdenerwowana, nieszczera czy nawet wrogo nastawiona wobec rozmówcy. 

Aby od pierwszych sekund sprawić wrażenie osoby sympatycznej i pozytywnie nastawionej, przybierz pogodny wyraz twarzy i uśmiechaj się. Delikatny uśmiech w połączeniu ze spokojnym, zdecydowanym tonem głosu buduje obraz osoby sympatycznej i otwartej na konwersację. 

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego w trakcie rozmowy jest równie ważne – uciekanie wzrokiem czy biegające spojrzenie to ewidentny sygnał dla rozmówcy, że odczuwasz strach, stres, masz coś do ukrycia lub nie jesteś pewna tego, co mówisz. Miej kontrolę nad swoją mimiką i gestami – mowa ciała mówi o tobie więcej niż twoje słowa. 

Zobacz pomysł na idealny prezent: LINK

 

Szczere zaangażowanie

Zdobądź szacunek, najpierw okazując go rozmówcy.

Twoje szanse na zrobienie dobrego pierwszego maleją do zera, jeżeli nie okażesz szacunku swojemu rozmówcy. Życzliwość w stosunku do drugiej osoby wpływa na to, jak jesteś postrzegana i często może mieć kluczowy wpływ na przebieg ważnej rozmowy czy negocjacji. 

Punktualność to oznaka szacunku wobec drugiej osoby – przygotuj się do spotkania i nigdy nie spóźniaj się. Jeżeli nie jesteś w stanie pojawić się na czas, uprzedź drugą osobę z jak największym wyprzedzeniem. Postaraj się zdobyć informacje na temat rozmówcy i zorientuj się, na co musisz zwrócić uwagę, aby lepiej dopasować swoje zachowanie do sytuacji. Już przed spotkaniem warto wiedzieć, co obie strony chcą osiągnąć. 

Wyraź szczere zainteresowanie tym, co rozmówca ma do powiedzenia – słuchaj uważnie, nie przerywaj i aktywnie reaguj za pomocą mowy ciała: przytakuj, dziw się lub wyrażaj aprobatę. Jeżeli czegoś nie dosłyszałaś, poproś o powtórzenie i dopytuj, jeżeli rozumiesz pewnych kwestii. Pokazując rozmówcy, że interesują Cię jego słowa, pozwalasz mu poczuć się wyjątkowo – co w jego oczach stawia cię w lepszym świetle. 

Najłatwiejszy sposób, żeby zrobić pierwsze wrażenie to mieć ze sobą jedną z naszych torebek. Zobacz torebki damskie tutaj: LINK