Dlaczego kupować produkty z włoskiej skóry naturalnej

Dlaczego kupować produkty z włoskiej skóry naturalnej

Celem tego artykułu jest przybliżenie cech charakterystycznych skór produkowanych we Włoszech. Skupimy się tu przede wszystkim na jakości i cechach szczególnych, dzięki którym skóry produkowane w słonecznej Italii są materiałem szczególnym a produkty z nich wykonane są przeważnie bardzo wysokiej jakości.

We Włoszech rzemiosłoskórzane od stuleci przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Dlatego też najbardziej reprezentatywnymi przykładami produkcji skór Włoskich są małe rodzinne przedsiębiorstwa z długimi tradycjami. Takim przedsiębiorstwem jest Tuscany Leather prowadzone przez rodzinę Altavilla. Zanim jednak dojdziemy do szczegółów zacznijmy od odrobiny historii.


Antyczne tradycje


Półwysep Apeniński może się poszczyć tradycją wytwarzania skór liczącą kilka tysiącleci. Dzięki temu współcześni producenci, zwłaszcza skór garbowanych roślinnie, czerpią z bogatego zasobu wiedzy i doświadczenia przekazywanego od stuleci z pokolenia na pokolenie. Regionem o szczególnie silnych tradycjach w tej dziedzinie od wieków jest Toskania.

Region ten przed wcieleniem go do Imperium Rzymskiego nosił nazwę Etruria i był zamieszkany przez wysoko rozwinięty lud Etrusków, od których Rzymianie przejęli liczne elementy kultury materialnej. Jako część Imperium Rzymskiego kultura Toskanii mieszała się w wielkim tyglu z innymi kulturami śródziemnomorskimi i dalekowschodnimi. Następnie, podczas najazdów barbarzyńców, które ostatecznie doprowadziły do upadku Rzymu, każda fala najeźdźców odciskała na tym regionie swoje piętno. Dzięki temu miejscowe rzemiosło mogło czerpać najlepsze wzorce z różnych kultur z całego świata i łączyć je ze sobą co dało fantastyczne efekty.

Cechy skór z Toskanii


Pojęcie “skóry toskańskie”, albo “skóry włoskie” odnosi się nie tylko do miejsca, z którego pochodzi dany produkt. Są to także wyznaczniki jakości, które odnoszą się do produktu o określonych cechach i o określonym sposobie wytwarzania. Częścią Toskanii o szczególnie rozwiniętej tradycji garbarskiej jest rejon Santa Croce sull´Arno gdzie też mieści się siedziba Tuscany Leather.

Skóra toskańska to skóra garbowana roślinnie. Proces garbowania generuje minimalne ilości zanieczyszczeń, dzięki czemu można powiedzieć, że jest to proces zarówno naturalny jak i przyjazny dla środowiska. Cechy, które wyróżniają skóry toskańskie na tle innych to przede wszystkim wygląd, wytrzymałość oraz wzornictwo.

Wygląd


Skóry toskańskie charakteryzują się delikatnym wyglądem, głębią kolorystyki i jednolitą, przyjemną dla oka strukturą. Do tego należy dodać, że wrażenia dotykowe również są bardzo przyjemne dla użytkownika. Skóra posiada tak zwany naturalny “miękki chwyt” - ustępuje lekko pod palcami, w dotyku jest elastyczna i sprawia wrażenie delikatnej. Kolejnym elementem, o którym trzeba tutaj wspomnieć jest zapach - zapach skóry włoskiej jest dla zapachów skóry tym czym wzorzec metra przechowywany w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag dla mierzenia odległości. Nie da się go pomylić z niczym innym. Jest przyjemny i lekki, czuć w nim nuty składników roślinnych, których użyto do garbowania. Wszystko to razem sprawia, że skóra toskańska ma bardzo wysokie walory estetyczne.

Wytrzymałość


Jak każda skóra garbowana roślinnie skóra toskańska również charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i trwałością. Przy odpowiedniej konserwacji wytwarza ona warstwę ochronną - patynę, która zwiększa jej odporność na wilgoć, zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Do tego ważną cechą tego rodzaju skóry jest bardzo dobra pamięć kształtu - produkty z niej wykonane, na przykład skórzane torby, nie odkształcają się w wyniku użytkowania ale raczej zachowują swój fason. Dzięki tym cechom toskańska skóra świetnie nadaje się jako materiał na torby.

Wzornictwo


Wzornictwo, albo jak kto woli design, to chyba najmocniejsza strona skór toskańskich i wykonanych z nich przedmiotów. Najlepszy nawet materiał nie sprawi, że wykonane z niego produkty będą funkcjonalne i piękne. To gotowy produkt a nie surowiec poddawany jest ocenie użytkowników. Posłużymy się tutaj przykładem produktów Tuscany Leather ponieważ są one świetną reprezentacją tego wspaniałego zjawiska, jakim jest moda włoska.


To małe rodzinne przedsiębiorstwo skupia się przede wszystkim na torbach, choć w ich ofercie znajdziemy także portfele i różnego rodzaju ekskluzywne akcesoria takie jak etui na okulary czy skórzana podkładka pod mysz. Jeżeli chodzi o torby to z kilku dostępnych kolekcji możemy wybrać zarówno wzory nowoczesne jak i nawiązujące do tradycji. Znajdziemy nawet takie, które nie odbiegają zasadniczo od antycznych wyrobów skórzanych, którym dodano tylko nowoczesne funkcjonalności takie jak zamek błyskawiczny. To właśnie ten szeroki wybór wzorów - od tradycyjnych aż po całkowicie nowoczesne - w połączeniu z pierwszorzędnym materiałem i mistrzowskim wykonaniem sprawia, że wyroby skórzane takich producentów jak Tuscany Leather są w absolutnej światowej czołówce i to właśnie do nich porównuje się inne tego typu wyroby.

Aby zachować całą tą tradycję i dać użytkownikom pewność, że mają do czynienia z produktami najwyższej jakości producenci sygnują swoje produkty. Tuscany Leather, poza umieszczeniem swojego logo na produktach, do każdego z nich dodaje Certyfikat Gwarancji z hologramem. Hologram, jak twierdzi producent, jest bardzo wytrzymały oraz zawiera mikrodane dzięki czemu nie tylko podnosi wartość produktu ale też gwarantuje wysoką jakość.

Nie są to z całą pewnością produkty najtańsze. Pamiętać jednak należy, że wysoka cena nie oznacza, że produkt jest drogi, tylko, że w tym wypadku ma dużo bardzo dobrych cech i został wykonany z najlepszych materiałów przez wykwalifikowanego rzemieślnika. W wypadku produktów Tuscany Leather za ceną idzie jakość i zadowolenie użytkownika.


Podsumowanie


Skóry włoskie, a zwłaszcza skóry toskańskie to świetny surowiec na wysokiej jakości produkty takie jak torby skórzane, portfele i inne akcesoria. Wielowiekowa tradycja zapewnia produktom ze skór toskańskich zespół bardzo pożądanych cech, takich jak wysoka wartość estetyczna i wytrzymałość. Nie są to produkty najtańsze ale z całą pewnością są warte swojej ceny.